Бен Вoлас

Сподели со своите пријатели

Велика Британија најави испорака на дополнителни 12.000 комплети за спиење на отворено на украинските војници во текот на зимата, изјави денеска британскиот министер за одбрана Бен Валас. Loading… Валас му се придружи на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за да ја набљудува обуката на украинските војници во касарната воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот министер за одбрана Бен Волас изјави во Копенхаген, каде се одржа донаторска конференција за воена помош за Украина, дека е малку веројатно рускиот претседател Владимир Путин, како што рече, „да успее да ја окупира Украина“. Loading… Како што рече Волас, руската инвазија на Украина „забави“ и „почна да пропаѓа“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија сега е „помала земја“ по инвазијата на Украина, изјави британскиот министер за одбрана Бен Вoлас. Loading… Во изјава за „Скај њуз“ тој оцени дека претседателот на Русија, Владимир Путин, „веќе не е силата што беше, туку дека е човек кој се затворил во кафез“. – Армијата му е исцрпена,Прочитај повеќе