Аушвиц

Сподели со своите пријатели

Без руски претставници поради војната во Украина, со главна порака до светот „Аушвиц не падна од небо“, во најголемиот германски логор на смртта на југот на Полска денеска светот им оддава почит на жртвите од холокаустот на денот кога Црвената армија го ослободила кампот пред 78 години. Loading… Лајтмотив наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска е Ден на сеќавање на Холокаустот, а 27 јануари е избран затоа што на тој датум во 1945 година, Црвената армија го ослободила Аушвиц, каде што пронашла околу седум илјади преживеани затвореници во логорот, меѓу кои и 700 деца. Loading… Тоа беше крајот на еден од најлошите ужаси воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски како претставник од Република Северна Македонија положи венец на Ѕидот на смртта во концентрациониот логор Аушвиц каде биле депортирани Евреите за време на Втората светска војна. Loading…     „Чест ми е што како претставник од Македонија и во име на општина Куманово положивПрочитај повеќе