Арсениј Јацењук

Сподели со своите пријатели

По наредба на украинскиот претседател Володимир Зеленски, државата ја презеде контролата врз пет стратешки компании кои претходно беа во сопственост на украински олигарси, поради, како што беше објаснето, воените напори на земјата. Loading… Според Фајненшл тајмс, украинската влада го запленила најголемиот производител на нафта во земјата, Укрнафта, како и Укртатнафта,Прочитај повеќе