АРМ

Сподели со своите пријатели

Армијата на Република Македонија ќе набави осум нови хеликоптери до крајот на 2028 година кои треба да го надополнат воздухопловството. Loading… Како што информираше министерката за одбрана Славјанка Петровска, одлучено е да се набават четири хеликоптери AW149 и четири од типот AW169M. – Се очекува да почнат да пристигаат воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со воена свеченост денеска во касарната „Боро Менков“ во Куманово беше одбележан денот на Командата за операции. Loading…     На свеченоста присуствуваше и министерката за одбрана Славјанка Петровска, началникот на генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, командантот на КО, бригаден генерал, Бесник Емини, заменик министерот за одбрана Тирон Јајагакако и многуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за одбрана денеска го објави Јавниот оглас за прием на 150 професионални војници на служба во Армијата на Република Македонија. Loading… Рокот за пријавување на кандидатите, информираат од МО, е 15 дена вклучувајќи го и денот на објава. – Да се државјани на Република Северна Македонија; да се полнолетни;Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Армијата на Република Македонија порачала од Турција три батерии со вкупно 18 хаубици „Боран“, калибар 105 милиметри, а договорот предвидува првото оружје да биде испорачано за две години. Loading… Според порталот Балканска безбедносна мрежа, македонската армија целосно ќе ја превооружи својата единствена артилериска дивизија. Првата батерија од шест хаубици „Боран“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата, на вчерашната седница, донесе одлука за испраќање припадници на Армијата на Република Македонија и вработени во Министерството за одбрана, за учество во две НАТО мисии. Loading… Првата НАТО мисија ќе биде во Ирак – „NATO Mission Iraq – NMI“, додека втората под име „Зајакнато истурено присуство“ (enhanced Forward PresenceПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска учествуваше на централната свеченост која се реализира во касарната „Илинден“ во Скопје на која Армијата на Република Северна Македонија со гордост го прослави својот јубилеен роденден и ги одбележа достигнувањата во текот на својот триесет годишен раст и развој. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски денеска упати честитка по повод Денот на армијата и 30-годишниот јубилеј. Loading… – Општина Куманово е вистински пример за високо ниво на цивилно-воена соработка, каде заедно со припадниците на Армијата делувавме и соработувавме во услови на кризи, вршевме дезинфекција на јавните објекти, дистрибуиравме пакетиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На денешен ден, пред 14 години кај тетовското село Вејце, загинаа осумина припадници на специјалните сили на МВР. Покрај осуммина убиени, имаше и шестмина повредени. Loading… По тој повод, денеска на три локации во Битола, во присуство на нивните соборци и најблиски роднини беше положено цвеќе во чест на загинатитеПрочитај повеќе