Арктик

Сподели со своите пријатели

Американското Министерство за одбрана мора да инвестира повеќе во надградба на сензори и вселенска технологија на Арктикот за да биде во чекор со зголеменото присуство на Кина и Русија таму, вклучително и заеднички воени вежби, соопшти Пентагон. Loading… Заменик-секретарот за одбрана Кетлин Хикс рече дека ова е „критично време“ заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Морнарицата на НАТО во регионот на Арктикот се 10 години зад руската во однос на воената технологија, пишува Ројтерс, повикувајќи се на податоци од Финскиот институт за меѓународни односи. Loading… Според Саму Паукунен, шеф на институтот, и покрај руската специјална воена операција, „поморската компонента на Северната флота (на руската морнарица)Прочитај повеќе

photo of ice bergs during daytime

Сподели со своите пријатели

Арктикот би можел да остане без морскиот мраз десет години порано од претходните предвидувања, се вели во студијата објавена во списанието „Nature Communications“. Loading… Според извештаите, арктичкиот морски мраз би можел целосно да исчезне во текот на септември веќе во 2030-тите, пренесува CNN. Она што е особено загрижувачко е ставотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што продолжува глобалното затоплување и се топат глечерите, Арктикот би можел да стане плодна почва за нова пандемија бидејќи климатските промени го зголемуваат ризикот од нова ебола, грип или коронавирус, велат истражувачите во новата студија. Loading… Во новата студија, истражувачите ја проучувале почвата и езерскиот седимент од езерото Хазен,Прочитај повеќе