Антон Герашченко

Сподели со своите пријатели

Антон Герашченко, советник на министерот за внатрешни работи на Украина, објави видео на Х, порано Твитер, за кое тврди дека покажува инцидент што се случил на 1 јуни меѓу селата Красиво и Головчино. Loading… Тој тврди дека тенк прегазил цивил и ја објавил снимката која, како што тврди, ја објавилеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грипа руски деца вежбале пукање користејќи фотографии од американскиот претседател Џо Бајден, неговиот украински колега Володимир Зеленски и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг како цели. Loading… Весникот „Аргументи и Факти“, кој е под контрола на руската влада, објави како сликите на светските лидери биле поставени на мало затворено стрелиштеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советник на министерот за внатрешни работи на Украина, Антон Герашченко, на Твитер објави своја анализа за најновите случувања во Русија. Loading… „Денес Украина стана неколку чекори поблиску до целосна победа над Русија и целосно враќање на нејзините територии, вклучувајќи го и Крим“, убеден е тој. „Злобното, но во овој случајПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Антон Герашченко, поранешен министер и актуелен советник во украинското Министерство за внатрешни работи, на социјалните мрежи објави дека околу 16.000 луѓе би можеле да бидат погодени од поплавата што се случи по уништувањето на браната Нова Каховка во областа Херсон на југот на Украина. Loading… Герашченко објави видео за коеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пристигнуваат првите детали за хеликоптерската несреќа во украинскиот град Бровари кај Киев, во која загинаа најмалку 18 лица, меѓу кои и министерот за внатрешни работи на Украина, уште двајца службеници од врвот на МУП, како и три деца. Loading… Официјални лица изјавија дека хеликоптерот се урнал во 8:20 часот поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советник на министерот за внатрешни работи на Украина, Антон Герашченко, објави видео на кое се прикажани гости во емисија на руската државна телевизија како разговараат за потенцијален воен напад врз Франција. Loading… Таа идеја стана предмет на дискусија поради поддршката на францускиот претседател Емануел Макрон за Украина во војната соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Антон Герашченко, советник на министерот за внатрешни работи на Украина, објави воздушна фотографија за која вели дека го покажува местото на руски ракетен напад врз цивилен хуманитарен конвој во близина на Запорожје. Loading… „Сцената на трагедијата во Запорожје. Потврдени се 24 мртви и 36 ранети. Бројот на жртвите расте. ЗаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како Русин држи череп за кој тврди дека му припаѓа на украински војник. Loading… Антон Герашченко, советник на украинскиот министер за внатрешни работи, го сподели видеото и рече дека тоа е рускиот неонацист Игор Мангушев, пишува Sky News. „Нека гориПрочитај повеќе