Амазонија

house near blue body of water surrounded with green trees under white and blue sky

Сподели со своите пријатели

Во Амазон е пронајден огромен древен град кој бил скриен од бујна вегетација илјадници години, а ова откритие ќе го промени разбирањето на историјата на луѓето кои живееле во Амазон. Loading… Куќите и плоштадите во регионот Упано во источен Еквадор се поврзани со голема мрежа на патишта и канали, пишуваПрочитај повеќе

green-leafed trees

Сподели со своите пријатели

До крајот на годината Бразил треба да отвори центар за меѓународна полициска соработка во борбата против еколошките злосторства и трговијата со дрога во прашумите на Амазон, соопшти денеска бразилската федерална полиција. Loading… Центарот ќе служи за координирање на полициските акции во амазонските земји за да се постигнат „многу поефикасни резултати“Прочитај повеќе

green-leafed trees

Сподели со своите пријатели

Уништувањето на шумите во Амазонија во Бразил се намали за 34 отсто во првата половина на 2023 година, покажаа прелиминарните владини податоци во четвртокот, достигнувајќи го најниското ниво во последните четири години бидејќи претседателот Луис Инасио Лула да Силва започна построги политики за животната средина. Loading… Податоците собрани од бразилскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новоизбраниот бразилски претседател Луис Инасио Лула да Силва во средата во Шарм ел Шеик изјави дека би сакал да организира климатска конференција на ОН „во ​​Амазон“ во 2025 година. Loading… „Ќе разговарам со генералниот секретар на ОН и ќе побарам од него да одржи COP30 во Амазон“, рече Лула, којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во септември бројот на пожари во бразилската Амазонија достигна највисоко ниво во последните десет години, покажуваат податоците на бразилскиот државен институт ИНПЕ. Loading… Во Амазонија од почетокот на месецот се регистрирани 36.850 предупредувања за пожар – двојно повеќе отколку во цел септември минатата година и најмногу од септември 2010 година,Прочитај повеќе