Алжир

Сподели со своите пријатели

Во пустинските боласти во југозападниот дел на Алжир падна снег. Loading…   Snow in Bechar, in the southern region 🥰❤️🇩🇿 pic.twitter.com/1wd1oyEbV0 — Algeria Project (@Algeria3New) January 24, 2023   По два сушни месеци во регионот Башар, студен бран донесе снежна покривка, прва во последните 11 години, пишува Algerie360.    Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Алжирски суд осуди 49 лица на смрт за линч на сликарот Џамел Бен Исмаил. Loading… Тој беше обвинет за подметнување на пожарот, иако, според тврдењата на адвокатот, дошол да помогне во гаснењето. Покрај тоа, 38 лица се осудени на затворски казни од две до 12 години, изјави адвокатот Хаким Сахеб,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Алжирскиот претседател Абделмаџид Тебуне и францускиот колега Емануел Макрон се договорија да отворат нова страница во билатералните односи меѓу двете земји засновани на взаемно почитување и интереси по речиси една година тензии, јавува Анадолија. Loading… По средбата во палатата Ел Мурадија, Тебун одржа заедничка прес-конференција со Макрон, кој дојде воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон од денеска до 27 август е во посета на Алжир, а неговата посета има за цел да го обнови партнерството меѓу двете земји по повеќемесечната криза. Loading… Како што претходно беше најавено од Елисејската палата, патувањето ќе придонесе за „продлабочување на билатералните односи ориентирани кон иднинатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 26 лица загинаа во пожарите што ги зафатија шумите во источен Алжир, според привремениот извештај на министерот за внатрешни работи Камел Бељуд. Loading… Според извештаите, повеќето од жртвите биле пријавени во регионот Ел Тарф во близина на северната граница со Тунис, каде биле пронајдени телата на 24 лица, пренесуваПрочитај повеќе