Алжир

Сподели со своите пријатели

Алжирскиот министер за надворешни работи Ахмед Атаф предложи шестмесечен транзициски план за соседен Нигер, каде пучистите бараат подолга временска рамка за враќање на демократијата. Loading… Во вторникот тој предложи шестмесечна преодна фаза за да му даде шанса на Нигер да го врати „уставниот и демократскиот поредок“. Од друга страна, лидеротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 40 луѓе загинаа, повеќето во Алжир, во шумските пожари на Медитеранот што им се закануваат на селата и одморалиштата, а илјадници се евакуирани. Loading… Грција се подготвува за нови летови за евакуација од Родос, додека пожари беснеат и на островите Крф и Евија. Топлотниот бран не стивнува, сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во шумските пожари кои беснеат низ Алжир загинаа 25 лица, од кои 10 војници се обидуваа да ги стават под контрола пламените јазици поради силните ветрови и високите летни температури, соопшти Министерството за внатрешни работи, додавајќи дека најмалку 1.500 луѓе се евакуирани. Loading… Министерството за одбрана подоцна соопшти дека 10Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 34 лица загинаа во сообраќајна несреќа во средата рано наутро на југот на Алжир. Loading… Според соопштението на алжирската жандармерија, несреќата се случила на магистралниот пат број 01 во селото Атол, во провинцијата Таманрасет. Целосно изгореле патничкиот автобус и автомобилот кој учествувал во несреќата. Во несреќата загинале 34 лица,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во пустинските боласти во југозападниот дел на Алжир падна снег. Loading…   Snow in Bechar, in the southern region 🥰❤️🇩🇿 pic.twitter.com/1wd1oyEbV0 — Algeria Project (@Algeria3New) January 24, 2023   По два сушни месеци во регионот Башар, студен бран донесе снежна покривка, прва во последните 11 години, пишува Algerie360.    Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Алжирски суд осуди 49 лица на смрт за линч на сликарот Џамел Бен Исмаил. Loading… Тој беше обвинет за подметнување на пожарот, иако, според тврдењата на адвокатот, дошол да помогне во гаснењето. Покрај тоа, 38 лица се осудени на затворски казни од две до 12 години, изјави адвокатот Хаким Сахеб,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Алжирскиот претседател Абделмаџид Тебуне и францускиот колега Емануел Макрон се договорија да отворат нова страница во билатералните односи меѓу двете земји засновани на взаемно почитување и интереси по речиси една година тензии, јавува Анадолија. Loading… По средбата во палатата Ел Мурадија, Тебун одржа заедничка прес-конференција со Макрон, кој дојде воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон од денеска до 27 август е во посета на Алжир, а неговата посета има за цел да го обнови партнерството меѓу двете земји по повеќемесечната криза. Loading… Како што претходно беше најавено од Елисејската палата, патувањето ќе придонесе за „продлабочување на билатералните односи ориентирани кон иднинатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 26 лица загинаа во пожарите што ги зафатија шумите во источен Алжир, според привремениот извештај на министерот за внатрешни работи Камел Бељуд. Loading… Според извештаите, повеќето од жртвите биле пријавени во регионот Ел Тарф во близина на северната граница со Тунис, каде биле пронајдени телата на 24 лица, пренесуваПрочитај повеќе