Земјите извознички на нафта ќе разговараат за глобалното снабдување со гас и цените

Сподели со своите пријатели

Викендов во Алжир се одржува 7. Форум на земјите извознички на нафта (ГЕЦФ), на кој ќе се разговара за прашањата за обезбедување снабдување со гас на глобално ниво, со истовремена контрола на цените за производителите и потрошувачите.

Loading...

Форумот, во светлината на руско-украинската војна, се очекува да создаде основа за нова геополитичка визија и потенцијално да создаде нов блок за контрола на цената сличен на неговиот нафтен колега, Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) во обид да се контролира пазарот и да се оддалечи од советодавниот карактер на форумот.

Алжирскиот министер за енергија и рударство, Мохамед Аркаб, објасни за Катарската новинска агенција оваа недела дека „соработката меѓу земјите производители ќе биде едно од најистакнатите прашања на агендата и во центарот на вниманието на форумот“.

Подготовка на „Алжирската декларација“

Форумот започна со состанок на работна група од експерти со цел да се подготви нацрт на „Алжирската декларација“, која денеска ќе биде поднесена на разгледување на состанокот на министрите за енергетика и која треба да биде усвоена во сабота, на состанокот на шефовите на држави и влади на ГЕЦФ.

ГЕЦФ има 12 постојани членки – Алжир, Боливија, Египет, Екваторијална Гвинеја, Иран, Либија, Нигерија, Катар, Русија, Тринидад и Тобаго, Обединетите Арапски Емирати, Венецуела и седум членки набљудувачи – Ангола, Азербејџан, Ирак, Малезија, Мавританија, Мозамбик и Перу.

Форумот се одржува од 29 февруари до 2 март во меѓународниот конференциски центар Абделатиф Рахал.