Алексис Ципрас

blue and white flag

Сподели со своите пријатели

Лидерот на левичарската опозиција Сириза, Алексис Ципрас денеска на средба со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу одби да го прифати мандатот за формирање нова влада. Loading… Тој рече дека одговорил на неговата институционална обврска да дојде и рече дека не го прифаќа мандатот, бидејќи нема можност за формирање влада, јавуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грчката владејачка Нова демократија освои 40,8 отсто од гласовите на парламентарните избори во неделата пред левичарската Сириза, која освои 20,1 отсто од гласовите врз основа на над 90 отсто преброени гласачки ливчиња. Loading… Според овие резултати, Нова демократија нема да може сама да формира влада, објави Ројтерс. Грчкото Министерство заПрочитај повеќе

blue and white striped flag on pole under blue sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Грците во недела одат на најнеизвесните национални избори во последната деценија, кои најверојатно ќе доведат до дополнителни избори. Loading… Конзервативниот премиер во заминување Киријакос Мицотакис има приближно шест проценти предност пред неговиот најблизок ривал, левичарскиот поранешен премиер Алексис Ципрас. Но, според изборните правила за пропорционална застапеност, ниту една партија неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата ќе се фокусира на националниот интерес и било какво друго однесување ќе доведе до позар на нацијата, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Владата ќе се фокусира на националниот интерес, умереност, внимателност и инсистира на соработка, разбирање и заеднички развој, се наведува во соопштнието од КабинетотПрочитај повеќе