Александар Шаленберг

Сподели со своите пријатели

Русија секогаш ќе остане важна за Европа, а секое друго гледиште би било погрешно, изјави денеска австрискиот министер за надворешни работи Александар Шаленберг. Loading… Тој, исто така, ја бранеше најголемата банка во земјата, Рајфајзен банка интернационал, велејќи дека е неразумно да се нагласи нејзиниот континуиран бизнис во Русија, кога многуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Австрија Александар Шаленберг смета дека поради новиот бран напади на руската армија врз украинската инфраструктура во моментов речиси и да нема шанси за мировни преговори. Loading… Шаленберг, пред комисијата за надворешна политика на австрискиот парламент, рече дека, и покрај тоа, не е во ред даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројни светски лидери, сегашни и поранешни, реагираа на веста за смртта на поранешниот претседател на СССР, Михаил Горбачов, едногласно истакнувајќи дека тој е човек кој го променил светот. Loading… Путин упати телеграма Рускиот претседател Владимир Путин денеска испрати телеграма со сочувство до семејството и пријателите за смртта на поранешниот советскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поради порака објавена, а потоа избришана на Твитер, министерот за надворешни работи на Австрија, Александар Шаленберг го покани на средба амбасадорот на Русија во меѓународните организации во Виена, Михаил Улјанов. Loading… На твитот на украинскиот претседател Володимир Зеленски за пристигнувањето ново оружје од Запад, Улјанов одговори со порака: „Нема милостПрочитај повеќе