Ал Каеда

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ефикасно ја прекинаа борбата против терористичките групи Исламска држава и Ал Каеда во Сирија, изјави постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензја за време на состанокот на Советот за безбедност за ситуацијата во Сирија. Loading… „Регионалните интервенции на Западот, извршени под изговор наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Саиф ал-Адел, Египќанец со седиште во Иран, стана лидер на Ал Каеда по смртта на Ајман ал-Завахири во јули 2022 година, објавија ОН и американскиот Стејт департмент. Loading… „Нашата проценка се согласува со оценката на ОН дека нов де факто лидер е Саиф ал-Адел, кој е со седиште во Иран“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ал Каеда објави 35-минутна снимка за која тврди дека го содржи гласот на водачот Ајман ал Завахири, за кој се верува дека е убиен во американски напад во 2022 година, соопшти во петокот разузнавачката група SITE. Loading… Точниот датум на снимката не е познат, а транскриптот не го означува јасноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 12 лица загинаа, а повеќе се повредени откако милитантите на Ал Шабаб упаднаа во хотелот Хајат во Могадишу, главниот град на Сомалија, соопштија локалните власти. Loading… Сомалискиот функционер Мохамед Абдикадир изјави за Би-Би-Си дека безбедносните сили продолжуваат да ги неутрализираат терористите кои се забарикадирале во зградата на хотелот. „ПовеќетоПрочитај повеќе