Абдел Фатах ел Сиси

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска пристигна во посета на Египет, каде што ќе се сретне со својот колега Абдел Фатех Ал Сиси за прв пат од 2012 година. Loading… Ердоган нагласи дека дијалогот ќе се фокусира на израелските акции во Појасот Газа, пренесува Ројтерс. Лидерите, чии односи беа нарушениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во Египет ќе разговара со египетскиот претседател Абдел Фатах ел Сиси за запирање на војната во Појасот Газа. Loading… Блинкен во средата се состана со претседателот на палестинската управа Махмуд Абас на окупираниот Западен Брег. Тоа е четврта посета на Блинкен на регионот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Идната палестинска држава би можела да биде демилитаризирана и да има привремено меѓународно безбедносно присуство, изјави египетскиот претседател Абдел Фатах ел Сиси. Loading… „Рековме дека сме подготвени за демилитаризација на оваа земја и може да има гаранции за силите, без разлика дали тоа се силите на НАТО, силите на ОбединетитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Египетскиот претседател Абдел Фатах ел Сиси, наводно, го отфрлил предлогот на директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Барнс, Каиро да ја преземе привремената безбедносна администрација на Појасот Газа по војната додека палестинската управа не биде подготвена да ја преземе контролата. Loading… Весникот „Тајмс оф Израел“ се повикува наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер Риши Сунак го поздрави отворањето на граничниот премин Рафах меѓу Газа и Египет, за време на телефонскиот разговор со египетскиот претседател Мохамед ел-Сиси и му се заблагодари на египетскиот претседател за неговата улога во тоа, изјави денеска портпаролот на Даунинг стрит. Loading… „Британија ќе продолжи тесно да соработуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска разговараше со египетскиот претседател Абдел Фатах ел Сиси за начините за деескалација на тензиите меѓу Израел и Палестина, како дел од неговата тридневна посета на земјите од Блискиот Исток. Loading… По пристигнувањето во Египет, Блинкен рече дека сака да го зајакне „стратешкото партнерство“ меѓуПрочитај повеќе