28.05.2015 13:14

Сопственик на ”Шпенди Фарм” со кривична за нерегистрирани лекови

Facebook Twitter Google+

СВР Куманово поднесе кривична пријава против А.И.(41) од Куманово и приватната здравствена аптека „Шпенди Фарм“ поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „недозволена трговија“ и „крумчарење“.

Прво пријавениот, со намера да се стекне со против правна имотна корист во јули 2014 година, со намера да ги препродаде во својата аптека набавил поголема количина на лекови од Косово, чиј промет е ограничен и не се регистрирани во регистарот на лекови на Р Македонија, а при тоа избегнувајќи ја царинската контрола ги внел во Р Македонија.

Loading...

 


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments