СМРТ ИЛИ ХИТ ЗА ДИЕТАТА: Дали е здраво да се јаде компир?

Сподели со своите пријатели

Што повеќе зеленчук во исхраната е правило кое не е применливо на компирот. Поради количината на скробот во компирот, често се вели дека компирот здебелува па затоа многумина го сметаат за погубен за диетата.

Меѓутоа, еден варен компир од средна величина има само 160 калореии, нула маснотии и нималку холестерол. Притоа, тој компир причично ќе ве засити, а содржи по четири грама протеини и влакна.

Проблемот настанува ако компирот го сецкате и пржите во длабоко масло, па и обилно посолувате. Ако баш сакате вкусен оброк, прелијте го варениот компир со маслиново масло и зачинете со рузмарин.

 

Loading...

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.