Скандали ја тресат лондонската полиција: „Се разви сексистичко, расистичко и хомофобично однесување“

Сподели со своите пријатели

Лондонските полициски сили дозволија во нејзините редови да се развие сексистичко, расистичко и хомофобично однесување, се предупреди во вторникот во новиот независен извештај, во кој се повикува на „целосна реформа“ на институцијата, која е во криза по серијата скандали.

Loading...

„Полицијата не ги заштити своите службеници и членовите на општеството од полицајци кои биле домашни насилници и од оние кои ја користеле својата положба за сексуални цели“, се вели во извештајот на 363 страници објавен во вторникот, кој исто така предупредува на малтретирање на малцинските полицајци, пренесува Хина.

Извештајот е нарачан по убиството на Сара Еверард, 33-годишна девојка од Лондон, која беше силувана и убиена од полицаецот Вејн Казинс, кој ја уапси под лажни изговори во 2021 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Апокалиптични сцени во Њујорк: Издадено предупредување за милиони луѓе (ВИДЕО)

Убиството ги шокираше Британците.

Мет полиција – најголемата полиција во земјата со повеќе од 43.000 службеници и друг персонал – беше вмешана во серија скандали и родово базирано насилство во последниве години, што поттикна сериозна криза на довербата на јавноста.

Авторот на извештајот, Луиз Кејси, која повикува на „фундаментални промени“, оценува дека истрагата била „строга, немилосрдна и непристрасна“.

Според неа, насилството врз жените и девојчињата „не се сфаќало сериозно во однос на расположливите ресурси и приоритети“.

По случајот Еверард, имаше и други скандали и извештаи кои предупредуваа на расизам и сексизам во лондонската полиција.

Loading...

Шефот Кресида Дик поднесе оставка под притисок на почетокот на 2022 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израелската војска уништила стан на палестински затвореник, има и повредени

Кризата на доверба се влоши кога Дејвид Керик, 48-годишен полицаец, се изјасни за виновен во јануари за 24 точки од обвинението за силување и повеќекратни точки од обвинението за сексуални напади врз 12 жени помеѓу 2003 и 2020 година.

Тој ги тероризираше жртвите додека се криеше зад полицијата значка.

Кејси, исто така, истакнува дека жените кои работат во полиција се „жртви на сексизам на дневна основа“ и дека „хомофобијата е цврсто вкоренета“ во лондонската полиција.

„Ја прифаќам нејзината дијагноза за расизам, мизогинија и хомофобија во полициските сили и системски, менаџерски и културни пропусти“, одговори началникот на лондонската полиција Марк Рали, нудејќи уште едно извинување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ватикан објави најнови информации за состојбата на Папата

„Доказите се огромни“, рече градоначалникот Садик Кан.