Силни протести во Кина поради нов карантин (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Жителите на кинескиот Гуангжу, град под карантин поради коронавирусот, излегоа на улиците за да го покажат своето противење на строгите мерки против пандемијата.

Loading...

Снимките и сликите кои кружат на социјалните мрежи покажуваат лути демонстранти како ги уриваат бариерите поставени од локалните власти, пишува Си-Ен-Ен.

Циркулираат снимки на кои се гледаат голем број луѓе кои ги прескокнуваат срушените бариери во градскиот кварт Хаижу, кој се смета за епицентар на епидемијата во градот и е под се порестриктивен карантин од 5 ноември.

На видеото се слушаат тропот од метални бариери кои паѓаат и овации на толпата. Се верува дека снимката покажува настан што се случил доцна навечер во понеделникот.

На едно видео, медицинските работници во заштитна облека може да се видат како стојат на страна додека бариерите се спуштаат и се обидуваат да разговараат со луѓето на улиците.

Нема информации за бројот на демонстрантите и времетраењето на протестот.

Телефонски оператор од владината канцеларија во округот Хаижу не сакаше да одговори на прашањето дали имало протести во последните денови.

 

Loading...

 

Инфекцијата се шири и покрај мерките

Јавните протести се исклучително ретки во Кина и властите успешно се справуваат со секој обид за критика.

Овој протест е јасен знак за зголемен гнев и очај кај јавноста поради строгото спроведување на стратегијата нулта ковид.

Гуангжу во вторникот пријави повеќе од 5.100 нови случаи на коронавирус, од кои повеќето немаат симптоми.

Прашањето е дали стратегијата на Кина за борба против коронавирусот навистина може да биде успешна, со оглед на новите варијанти на вирусот кои брзо се шират, пишува Си-Ен-Ен.

Во вторникот, кинеската Национална здравствена комисија објави повеќе од 17.772 нови случаи на инфекција низ целата земја, што е највисок вкупен број од април 2021 година, при што Гуангжу сочинува повеќе од една четвртина од тие случаи.

 

Loading...

 

Економски последици

Градот затвори вкупно три области, вклучувајќи го и Хаижу, минатата недела за да го запре ширењето.

На жителите им беа воведени низа ограничувања за движење и деловни активности.

На ова во последните денови следеа дополнителни мерки за населбите кои беа означени како „висок ризик“.

Зголемениот број случаи и строгите мерки принудија повеќе жители низ Кина да се сомневаат во цената на мерките што властите ги спроведуваат за искоренување на случаите.

Високи кинески претставници, вклучително и кинескиот лидер Си Џинпинг, ветија дека мерките ќе бидат избалансирани со економските и социјалните интереси.

Граѓаните кои се во карантин се соочуваат со низа проблеми како отежнат пристап до медицинска нега, недостаток на храна и други потреби и недоволни приходи поради губење на работа.

Loading...

Не постои опција за далечинско работење за да се зачува приходот за вработените.