Шефот на полицијата во Тексас сменет по масакрот во училиштето

Сподели со своите пријатели

Началникот на американската полиција во округот Увалде, Тексас Пит Аредондо е едногласно отпуштен од работа три месеци по пукањето во основно училиште во кое вооружен напаѓач уби 19 ученици и двајца наставници.

Loading...

Одлуката на училишниот одбор е донесена три месеци по масакрот.

Аредондо не беше на состанокот

Си-Ен-Ен јавува дека одборот ја донел одлуката по состанокот кој траел речиси час и половина.

Аредондо не присуствуваше на состанокот, но неговиот адвокат Џорџ Хајд поднесе изјава од 17 страници во која утврди дека одборот не ги следи процедурите и дека шефот на полицијата се плаши за неговата безбедност.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ердоган тужи германски политичар затоа што го нарекол „канализациски стаорец“

Хајд рече дека писмото на одборот, кое бара Аредонда да биде суспендиран и да не се плаќа за време на суспензијата, не може да се третира како официјална жалба, што е неопходно за да се разгледа неговото раскинување.

Да потсетиме, напаѓачот поминал повеќе од еден час во училиштето пред да влезе полицијата и да го убие.

Аредондо бил на местото на злосторството, каде командувал со полициските сили. Тој не се смета себеси за одговорен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полицијата во Иран уби тиктокерка на протестите (ВИДЕО)

Училиштето во кое се случи масакрот ќе биде урнатo.

Loading...