Сенаторите во Индијана одобрија прва забрана за абортус

Сподели со своите пријатели

Сенатот на Индијана, контролиран од републиканците, во петокот даде конечно законодавно одобрување на нацрт – законот со кој се забрануваат повеќето абортуси, шест недели откако одлуката на Врховниот суд на САД го брише уставното право на жената да ја прекине бременоста.

Loading...

Предлог-законот беше прифатен со 28 „за“ и 19 „против“ неколку часа откако беше изгласан во Претставничкиот дом.

Нацрт-законот ќе ја направи Индијана првата американска држава што воведе таква забрана по историскиот случај Роу против Вејд од 1973 година, со кој беше легализиран абортусот на национално ниво, кој беше поништен на 24 јуни.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден: Трамп не може да се сети на името на неговата сопруга

Одлуката дали да се донесе мерката сега е на републиканскиот гувернер Ерик Холкомб.

Законодавниот дом на Индијана ја усвои мерката за време на специјалната седница свикана од републиканските лидери по одлуката на конзервативното мнозинство на Врховниот суд – во случајот во Мисисипи наречен Добс против Џексон – што веднаш им го отвори патот на сите држави сами да го регулираат абортусот.

Западна Вирџинија е веројатно неколку дена до усвојување на речиси целосна забрана за абортус, а околу 10 други држави предводени од републиканците веќе усвоија слични строги забрани.