САД: Повлечено обвинението против саудискиот принц за убиство на новинар

Сподели со своите пријатели

Американски судија се откажа од гонењето на тужбата во САД против престолонаследникот на Саудиска Арабија Мохамед бин Салман за убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги.

Loading...

Без да навлегува во суштината на случајот, судијата Џон Бејтс рече дека е обврзан со неодамнешниот став на американската влада дека „МБС“ ужива имунитет од гонење како актуелен шеф на владата, пишува Ослобоѓење.

Џамал ​​Кашоги, кој првично беше близок со саудиската влада, а подоцна стана нејзин критичар, беше убиен во декември 2018 година во конзулатот на монархијата во Истанбул, Турција.

Убиството ја шокираше меѓународната јавност, а принцот Мохамед бин Салман не беше добредојден на Запад.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Трамп: Бајден нѐ доведе до работ на Трета светска војна

Саудиските власти од почетокот ја негираа неговата одговорност, но американските разузнавачки служби го сметаат за организатор на убиството.

Свршеницата на Кашоги, Хатиџе Џенгиз, турска државјанка, и здружението Демократија за арапскиот свет сега што таа го основа во САД, поднесоа граѓанска тужба до американскиот суд против принцот престолонаследник и други саудиски функционери.

На крајот на септември „МБС“, кој со години беше де факто владетел на монархијата, со кралски декрет беше назначен за премиер.

Многу коментатори го сфатија ова како обид да го заштитат од гонење во странство.

Loading...

По номинацијата на Бин Салман, администрацијата на демократскиот претседател Џо Бајден го прогласи за имун во средината на ноември.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Претседателот на ЕПП предложи кревање ограда на границите на ЕУ

Таа изјава предизвика остри критики. Весникот „Вашингтон пост“, во кој Кашоги беше колумнист, го обвини претседателот дека „врти грб на основните принципи на слободата на говорот и еднаквоста“.

Белата куќа возврати дека правното мислење „нема никаква врска со билатералните односи“ меѓу двете земји.

Претседателот Бајден ја посети Саудиска Арабија во јули.

Тој подоцна рече дека во таа прилика разговарал со престолонаследникот за убиството на Кашоги.