Руски МиГ-31 придружуваше норвешки авион над Баренцовото Море

Сподели со своите пријатели

Рускиот ловец МиГ-31 денеска го придружуваше патролниот авион П-8А Посејдон на норвешкото воено воздухопловство над неутралните води на Баренцовото море, бидејќи не е дозволено да ја нарушува државната граница, соопшти Националниот одбранбен центар за управување на Руската Федерација.

Loading...

Констатирано е дека руските средства за контрола на воздушниот простор над водите на Баренцовото Море откриле воздушна цел која се приближувала до државната граница на Руската Федерација и дека два авиони МИГ-31 биле подигнати за да се идентификува целта и да се спречи нарушување на државната граница. на Русија, пренесува РИА Новости.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 25 украински дронови

Се додава дека целта била идентификувана како патролен авион Р-8А Посејдон на норвешкото воено воздухопловство, дека норвешкиот авион направил пресврт при приближување кон рускиот борбен авион и дека не е дозволено да се прекрши државната граница на Руска Федерација.

Летот на рускиот ловец е извршен во строга согласност со меѓународните правила за користење на воздушниот простор над неутрални води, се посочува во соопштението.

Руското Министерство за одбрана, исто така, во средата објави дека борбен авион МиГ-29 придружувал норвешки авион кој се приближувал до руската граница кај Баренцовото Море.