Русите најавија четири услови за крај на војната

Сподели со своите пријатели

Специјалната воена операција во Украина ќе заврши кога нејзините задачи ќе бидат завршени.

Loading...

Тоа вклучува заштита на цивилното население во Донбас, демилитаризација и денацификација на Украина, како и отстранување на заканите за Русија кои доаѓаат од украинска територија поради нејзиниот развој од страна на земјите-членки на НАТО, изјави за Тас висок претставник на руското Министерство за надворешни работи Алексеј Полчук. ru.

 

ТАСС: Повеќе од 915.000 луѓе преминале во Русија од Украина

 

– Специјалната воена операција на Русија ќе заврши кога ќе се отстранат заканите поради развојот на Украина од страна на НАТО – додаде Полишчук.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Помпео: Си Џинпинг е поголема закана од Владимир Путин

Тој објасни дека специјалната операција досега се одвива според планот.

– Сите цели ќе бидат остварени – нагласи Полишек.

Loading...

Да потсетиме, Владимир Путин на 24 февруари најави специјална воена операција во Украина како одговор на апелот за помош на лидерите на републиките во Донбас.

 

Зеленски: Русија да биде прогласена за спонзор на тероризмот

 

Тој тогаш нагласи дека плановите на Москва не вклучуваат окупација на украински територии, туку демилитаризација и денацификација на земјата.

Според руското Министерство за одбрана, руската армија не напаѓа градови, туку само ја оневозможува воената инфраструктура, така што цивилното население не е во опасност.