Русија: Платеници од над 70 земји меѓу украинските војници

Сподели со своите пријатели

Рускиот истражен комитет утврдил факти за регрутирање и учество во борбите на украинската страна на платеници од повеќе од 70 земји.

Loading...

Ова денеска го изјави претседателот на комитетот Александар Бастрикин.

„Утврдени се фактите дека платеници, поддржувачи на нацистичкиот режим, од повеќе од 70 земји, главно од Европа и Америка, кои ја водат најактивната антируска политика, биле регрутирани и учествувале во борбите“, рече тој на конференција на Уставниот суд како дел од Меѓународниот правен форум во Санкт Петербург.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тензии меѓу Киев и Варшава: Полска ќе престане да испорачува оружје на Украина