Русија нема да ги затвори дипломатски претставништва на Запад

Сподели со своите пријатели

Русија не планира да ги затвори своите дипломатски претставништва во западните земји, изјави денеска заменик министерот за надворешни работи на Русија, Евгениј Иванов.

Loading...

„Немаме такви планови. Веќе имаме мал број луѓе насекаде, а во голем број европски земји немаме дипломати освен амбасадори. Така што немаме каде на друго место да го намалиме бројот на луѓе, само да ги затвориме амбасадите. изјави Иванов.

Тој рече дека дефинитивно не се зборува за зголемување на бројот на руски дипломати во западните земји, пренесе Спутник.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски брод стигна до јужноафриканскиот брег: Дали Москва сака да истражи заштитено подрачје?