Робот згмечи човек во Јужна Кореја

Сподели со своите пријатели

Работник го загубил животот на подвижна лента во фабрика во Јужна Кореја кога бил згмечен од роботска „рака“ која не се разликувала од картонските кутии, јавуваат локалните медиуми.

Loading...

Кобниот инцидент се случил додека работник проверувал робот на подвижна лента.

Роботската „рака“ не препознала дека се работи за човечко суштество, а не за кутија со зеленчук и го грабнала човекот, го турнала на појасот, при што му ги смачкала главата и градите на мажот на возраст од 40 години, јавува јужнокорејската новинска агенција Јонхап.

Мажот бил пренесен во болница, но подоцна им подлегнал на повредите.

Роботската рака е дизајнирана да ги подига кутиите во кои се наоѓаат пиперките и да ги пренесе на подвижната лента.

Работник ги проверувал сензорите на робот за време на проверка на машината пред испорака во фабрика за сортирање пиперки во еден корејски град, соопшти агенцијата, повикувајќи се на полицијата.

Проверката првично била закажана за 6 ноември, но беше одложена за два дена поради проблеми со сензорите на роботот.

Фабриката каде што требаше да пристигне роботот бара инсталирање на „безбеден и прецизен“ систем.

Loading...

Во март, 50-годишен маж во Јужна Кореја се здоби со сериозни повреди кога робот го зграпчи и го фрли на подот во фабрика за автоделови.