Приведен затоа што сакал да биде агент за три тајни служби

Сподели со своите пријатели

Германските власти соопштија дека привеле маж, кој се пријавил да работи како агент во три странски разузнавачки служби.

Сојузните обвинители наведуваат дека 27-годишниот Германец, кој е идентификуван како Дени Гунтер Г. во рамките со локалните правила за заштита на приватноста, приведен е во среда во Лајпциг.

Тајни известувачки служби кои господарат со светот

Loading...

Обвинителите прецизирале дека е пуштен од притвор, но дека и натаму е под истрага затоа што бил подготвен за шпионажа.

Според наводите на обвинителот, осомничениот испратил пријавни писма на адреси на три странски служби барајќи да го вработат како агент, пренесува АП.

– Рекол дека е подготвен, ако го регрутираат, да изврши секакви активности кои од него ќе бидат барани, тврдејќи дека обвинителите не прецизирале за кои странски служби станува збор.

Leave a Reply