Поранешниот претседател на Шри Ланка пристигна во Бангкок

Сподели со своите пријатели

Поранешниот претседател на Шри Ланка Готабаја Раџапакса пристигна во Бангкок откако вчера му истече визата во Сингапур, каде што се засолни откако избега од земјата.

Loading...

Раџапакса пристигна со приватен авион на меѓународниот аеродром Дон Муанг околу 20:00 часот по локално време во четвртокот, изјави неименуван тајландски претставник.

Тој и неговата сопруга ја напуштиле ВИП зоната на аеродромот околу 40 минути подоцна и влегле во црн автомобил, објавија локалните медиуми.

Месечните демонстрации во Коломбо кулминираа во јули кога демонстрантите упаднаа во резиденциите и канцелариите на претседателот и премиерот.

Раџапакса побегна од Шри Ланка на 9 јули преку Малдиви до Сингапур. Под притисок се согласи да поднесе оставка.

Се вели дека соборениот 73-годишен лидер е подготвен да се врати дома бидејќи протестите стивнаа, но неговиот наследник Ранил Викремесинге го советуваше да не се враќа толку брзо, изјави за агенцијата Франс прес извор близок до поранешниот претседател.