19.02.2019 12:03

Почина морнарот од фотографија која беше симбол за крајот на Втората светска војна


Џорџ Мендонса, американски морнар слика додека бакнува жена на Тајмс сквер славејќи го завршувањето на Втората светска војна, почина во 96та година.

Неговата ќерка за локалните медиуми рекла дека Мендонса во недела паднал и доживеал ифаркт.

loading...

Мендонса е слика како ја бакнува Грета Цимер Фридман, зубарка помошничка во унирофма на медицинска сестра, на њујоршкиот Тајмс сквер на 14 август 1945 година, на денот на капитулацијата на Јапонија.

Фотографијата на Алфред Ајзенштет стана една од најпознатите фотографии на 20 век.

Дури години подоцна е потврдено дека Мендонса и Фридман биле во врска.

Мендонса починал два дена пред 96от роденден, додека Фридман починала во 2016 година на 93-годишна возраст.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments