Пилот по грешка испратил порака дека авинот е киднапиран, па влетале специјалците (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Пилот на авиокомпанијата JetBlue по грешка ја известил конролата на летот дека авионот е киднапиран.

За да спречат авионот да се доближи до терминалот, десетици припадници на аеродромската полиција го опколиле леталото на аеродромот „Џон Ф. Кенеди“ во Њујорк, кое требало да полета кон Лос Анџелес.

На лице место излегле и припадниците на Одделението за внатрешна бесбедност и Федералното истражно биро (ФБИ).

 

Loading...

 

Сојузнат ауправа за цивилно воздухопловство соопштила дека се случил проблем со радио опремата кога пилотот требало да полета, но подоцна се испоставило дека системо за радио врска откажал и дека пилотите престанале да комуницираат со контролата на летот.

https://twitter.com/Alexa_Curtis/status/1011776910064541702

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Тајно погребана тинејџерка убиена за време на протести

Драматично видео кое го снимиле патниците прикажува како припадниците на спцијалните полициски единиците влегуваат во авионот и го пребаруваат. Им наредиле на патниците да ги кренат рацете.

 

 

Пилотот анводно рекол на контролорите дека има проблеми со радио врската, но се испоставило дека по грешка ја употребил шифрата за киднапирање.

Во еден момент пилотот кренал хартија на која бил запишан број од неговиот мобилен телефон за да полицијата може да го повика и да дознае што се случило, пренесува „Њујорк дејли њуз“.

Loading...

Кога комуникацијата била воспоставена преку алтернативни канали, авионот е вратен на излезот поради контрола и утвврдено е дека нема опасност по безбедноста.

Патниците во вторник навечер на Твитер пишувале дека се префрлени на следниот лет, откако дошол нов пилот. Исто така напишале дека „нема напомнување за надокната“, поради претрпен страв, дека им рекле да ги кренат рацете во воздух, дека мислеле дека ќе умрат и дека два часа биле заглавени на аеродромот поради прекин на комуникациите.


Leave a Reply