Ова е семејната вила на Осама Бин Ладен на Флорида вредна 7,5 милиони долари (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Огромната семејна куќа со пет спални соби со базен на неколку минути од Дизни Ленд била во сопственост на Калил Бин Ладен, братот на Осама Бин Ладен.

Loading...

Изградена во 1928 година со интересна историја, тој ја купил куќата во 1980 година за околу 1,6 милиони долари (1,3 милиони фунти) преку неговата компанија Desert Bear.

 

 

Куќата ја изгради Вилијам Прат, а претходно била во сопственост на претседателот на Tupperware.

Осама бин Ладен наводно престојувал на имотот, а неговите деца си играле во градината додека биле во посета на семејството.

Домот се наоѓа веднаш до живописното езеро на фантастичната локација на Џонс Лејк во Оукленд.

Loading...

Големата бела куќа, која Калил бин Ладен ја купил како свадбен подарок за неговата сопруга, очигледно некогаш била прекрасна палата, како што ја истражувал Стив Ронин во неодамнешното видео на YouTube.

Моментално напуштена, куќата е невообичаено тивка и трошна. Во состојба на избледена грандиозност, има влезна врата со висок засвод.

Во големата дневна соба со впечатливи тавани направени од дрвени греди и големи заоблени прозорци, има и огромен камен камин, пишува Јутарњи.

Главната бања е огромен апартман со масивна када вградена во мермер. Од бањата се гледа прекрасен поглед на езерото низ големите прозорци.

Има големи дрвени спирални скалила и пространа кујна каде сè уште стојат два острова и двојна печка.

Калил Бин Ладен, кој никогаш не бил вклучен во настаните од 11 септември, го напуштил имотот и Америка со своето семејство по нападите од 11 септември од безбедносни причини.

 

Loading...

 

 

 

По заминувањето на семејството, вилата останала празна и вандализирана.

Во 2006 година беше продаден на Алим Хусеин. Откако Хусеин беше осуден за измама со недвижен имот од 9 милиони долари, имотот беше запленет и продаден на Џонс Лејк Инвестмент Груп.

„Џонс Лејк Инвестмент Груп“ го продаде имотот на Џон ЛеКлер, но и тој го напушти имотот.

 

Loading...

 

Потоа, во 2014 година, куќата беше продадена за два милиони долари на Гери и Дејна Инглиш.

Парот се надевал дека дел од земјиштето ќе го искористи за луксузен станбен комплекс, но предлогот бил одбиен.

Англичаните поднесоа барање за стечај, а имотот беше одземен и продаден на Cornerstone Group Development LLC за 7,7 милиони долари во 2019 година.

 

Loading...