Ова е ладнокрвниот убиец што Путин сака да го извлече од затвор во Германија

Сподели со своите пријатели

Името на Вадим Красиков се појави неколку пати во последните недели во врска со потенцијалната размена на затвореници меѓу Русија и западните земји.

Loading...

Соработниците на починатиот руски опозиционер Алексеј Навални вчера изјавија дека непосредно пред смртта на Алексеј се водат преговори за негова размена за Русин затворен во Германија.

Тој руски затвореник е Вадим Красиков.

Марија Певчик, една од најблиските соработници на Навални, вели дека Алексеј и уште двајца американски државјани кои биле заробени во Русија требало да бидат разменети за Красиков.

Нејзините тврдења не можеле да бидат независно проверени и таа не понудила никакви докази за да ги поткрепи нејзините тврдења, пренесува Index.hr.

Претходно овој месец, рускиот претседател Владимир Путин во интервју за Такер Карлсон имплицираше дека Еван Гершкович, новинарот на Волстрит журнал затворен во Русија поради обвинение за шпионажа, може да биде замена за Красиков.

 

Loading...

 

Тој издржува доживотна затворска казна

Иако Путин не го идентификуваше Красиков по име, целиот свет разбра дека „рускиот патриот“ за кој рече дека „одлежува доживотна казна за ликвидација на бандити во една од европските престолнини“ е Красиков, пишува Асошиетед прес.

Красиков отслужува доживотна затворска казна во Германија за убиството на Зелимкан „Торнике“ Кангошвили во Берлин во 2019 година, грузиски државјанин со чеченско потекло, кој се борел против руските војници во Чеченија, а подоцна побарал азил во Германија.

Красиков беше осуден во 2021 година, а германските судии рекоа дека тој дејствувал по налог на руските власти, кои му дале лажен идентитет, пасош и средства за да го изврши убиството.

Убиството, како и подоцнежната пресуда, предизвикаа голем дипломатски спор меѓу Русија и Германија, вклучително и дипломатски протерувања.

Доказите разгледани од судот, вклучително и материјалот откриен од истражната веб-страница „Белингкет“, покажаа дека Красиков бил вработен во руска безбедносна агенција и „веројатно били побарано од него да го изврши убиството во 2019 година“, рече судијата Олаф Арнолди.

Красиков и неговите адвокати ја оспорија неговата вина за убиството, па дури и го доведуваа во прашање неговиот идентитет.

Красиков на почетокот на судењето рече дека бил погрешно идентификуван и дека е роден во Русија во 1970 година, а не во Казахстан во 1965 година.

Loading...

Арнолди рече дека еден месец пред убиството, руските власти му издале на Красик лажен пасош под името Вадим Соколов, со кој патувал во Берлин, каде што неколку пати ја застрелал жртвата од зад грб со пригушувачки пиштол во близина на берлинскиот парк Клајнер Тиергартен.

„Волстрит џурнал“ објави сведоштво од судењето на Красиков.

„Рускиот платен убиец Вадим Красиков, возејќи велосипед, ја следеше својата цел во 2019 година до преполното детско игралиште во централниот градски парк исполнет со семејства и работници. Кога мажот влегол во паркот Тиергартен, возел велосипед зад него. Недалеку од лулашките, тој извадил пиштол од ранецот и го застрелал во грб, оставајќи ја својата жртва, поранешен водач на чеченските бунтовници, на земја. Красиков потоа се симнал од велосипедот и мирно го застрелал мажот уште два пати во главата додека неговите деца и родители гледале“, објави тогаш „Волстрит журнал“.

Го поврзаа со убиство на бизнисмен во Москва

Сведоците на злосторството го виделе осомничениот како фрла велосипед (на кој ја следел жртвата), пиштол и темна перика во блиската река Спре и повикале полиција, која брзо го уапсила додека се подготвувал да побегне со електричен скутер.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков ги нарече „апсолутно неосновани“ обвинувањата за вмешаност на Русија во убиството во Берлин.

Според Bellingcat, Красиков е роден во 1965 година во сегашен Казахстан, тогаш дел од Советскиот Сојуз.

Тие тврдат дека Красиков работел за ФСБ, службата за државна безбедност на Русија.

Судијата Арнолди истакна дека Красиков бил двапати женет и дека бил татко на три деца.

Loading...

Арнолди додаде дека Красиков немал претходни пресуди, но официјалните записи покажуваат дека руските власти го барале за убиство на бизнисмен во 2013 година во Москва, но тој случај бил отфрлен во 2015 година.