Ненадејно почина син на рускиот олигарх и шеф на Роснефт

Сподели со своите пријатели

Иван Сечин, син на директорот на рускиот државен нафтен гигант Роснефт, Игор Сечин, почина на 5 февруари на 35-годишна возраст.

Loading...

Смртта на Сечин, кој работеше за Роснефт од март 2014 година, не беше пријавена додека прогонетиот руски олигарх и критичар на рускиот претседател Владимир Путин Леонид Невзлин не го привлече вниманието на уписот во националниот регистар на имоти.

Уписот во регистарот е поврзан со Иван Игоревич Сечин, роден во 1989 година, кој живеел во зграда претходно опишана како „куќа за соработниците на претседателот Путин“, објавија независните руски медиуми.

Во објава на Фејсбук, Невзлин, поранешниот шеф на нафтениот гигант Јукос, ја опиша веста како „чудна случајност“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русите извлекоа „прастаро“ чудовиште, сега со него ги гаѓаат Украинците (ВИДЕО)

За смртта на Сечин објавија и медиумите ВЧК-ОГПУ, кои наводно имаат привилегирани информации од руските безбедносни сили.

Повикувајќи се на неименуван извор, соопштено е дека околу 4:30 ноќта на 5 февруари, Сечин „се пожалил дека се чувствува лошо и се гуши“.

„Човекот паднал на креветот и изгубил свест. Луѓето околу него го однеле Иван на подот и се обидувале да му овозможат примарна реанимација“, се наведува во Телеграм, додавајќи дека возилата на брзата помош се обидувале да го најдат два часа.

„Кога брзата помош пристигна на местото на настанот, лекарите можеа само да констатираат смрт на Иван“, објави ВЧК-ОГПУ, подоцна додавајќи дека причината за смртта е „згрутчување на крвта“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков: Плановите на Фон дер Лајен ѝ даваат на ЕУ воен призвук

Иако официјалната причина за смртта на Навални се уште не е објавена, неофицијални информации од властите велат дека се работи и за „згрутчување на крвта“.