Најмалку петмина загинати во руските напади на Харков

Сподели со своите пријатели

Најмалку пет лица загинаа, а седум се ранети денеска во руски бомбашки напади врз центарот на Харков, во североисточна Украина, соопштија градоначалникот и регионалниот гувернер.

Loading...

„Руските окупатори ги бомбардираа централните области на Харков“, изјави гувернерот Олег Синегубов на Телеграм.

Градоначалникот на Харков, Игор Терехов, подоцна на Телеграм објави дека петмина се мртви, а седуммина се ранети.

Официјалните лица ги повикаа жителите да останат во засолништа.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА. 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија стана главен снабдувач со оружје за Украина