НАЈГОЛЕМА МИСТЕРИЈА НА СССР: Заминале на Урал, 60 години подоцна не се знае што ги убило (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Во јануари 1959 година група туристи студенти се упатиле кон Урал за да уживаат во скијањето, а сите биле искусни планинари и скијачи.

Loading...

Предводник на групата бил Игор Даатлов, а со него заминале Јури Дорошенко, Људмила Дубина, Јуриј Кривонишченко, Александар Колевлатов, Зинаида Колмогорова, Рустем Слободан, Николај Тибо-Бринол, Семјон Золотрив и Јурин Јудин.

Јудин бил единствениот преживеан од хоророт бидејќи се разболел на почетокот на експедицијата, па морал да се врати дома.

Заминал во дивината, по 3 месеци го пронашле мртов во автобус со шокантна порака (ВИДЕО)

Повеќе од 60 години, овој случај е мистерија.

фото: Youtube/Discovery UK

Последниот ден во јануари го започнале своето искачување, а на првиот ден од февруари дошле на премин денес наречен Датулов.

Loading...

Во дневниците што останале зад нив велат дека ја изгубиле патеката поради лошото време и отишле западно кон врвот на планината Холтахел. Тие ја сфатиле грешката и поставиле камп за да чекаат подобро време, но не го дочекале.

Јудин очекувал телеграма од другарите најдоцна до 12 февруари, но не пристигнала. Семејствата на студентите чекале уште осум дена и потоа ја алармирале полицијата.

МИСТЕРИЈА НА ПУСТИНАТА ВО НАМИБИЈА: На Круговите на смртта никој не смее да им се приближи (ВИДЕО)

Спасувачката група го пронашла нивниот камп на 26 февруари, а она што го пронашле било застрашувачко.

Нивниот шатор бил искинат (и внатре, како што подоцна било воспоставен), покриен со снег, а сите нивни предмети биле недопрени, со сите чевли, што е многу невообичаено затоа што станува збор за Русија, Урал и – јануари.

Спасувачите ги следиле трагите на осумте лица од кампот само на 500 метри оддалеченост, понатаму ги попречил снего. Но, на работ на шумата, тие пронашле остатоци од огнот и до нив првите две тела, на Кривонишенко и Дорошенко. Гранките на дрвото под кои седеле биле скршени, како да се качувале нагоре.

Телата на Даатлов, Колмогоров и Слободан биле пронајдени во близина. Останатите четворица биле пронајдени во мај истата година и резултатите од нивната обдукција фрлија превез на мистерија за причината за смртта на овие студенти.

Нема повреди на првите пет пронајдени тела. Само Слободан имал мала фрактура на черепот, но не била опасна по живот.

Loading...

Мистеријата на мостот во Кембриџ

Сепак, главата на Тибо-Бринол била тешко повредена, а Дубинин и Золотар се здобиле со сериозни повреди на градите. На Дубинин му недостасувал јазикот, очите, дел од усните, ткивото на лицето и делови од черепот.

Патологот кој ја правел обдукцијата рекол дека ваквите повреди можеле да бидат нанесени само од страшна сила посилна од човечката и дека досега видел такви трауми во ужасни сообраќајни незгоди.

Особено е чудно што искинаното ткиво е откриено само кога телата се дисецирале на обдукција – навистина немало никакви траги на повреди на кожата.

На почетокот, за нив се сметаше дека биле убиени од Мансијците, домородци од областа. Сепак, на местото на злосторството имало само траги на членовите на туристичката експедиција.

Разрешена мистеријата за Чудовиштето од Лох Нес: Со ДНК анализа откриено што живее на дното од езерото (ВИДЕО)

Спасувачите исто така биле збунети од тоа што повеќето студенти не биле облечени, а температурите паднале на неверојатни -30 за тој период.

До денес не е откриено што ги убило овие студенти. На местото на злосторството не се забележани траги од лавина. Различни теории се слушаа, меѓу другото, дека биле нападнати од вонземјани и дека налетале во област каде војската испробувала тајно оружје.

Loading...

фото: Youtube/Discovery UK

И, како што една од фотографиите оставена во камерата на една од жртвите во оддалеченост покажува темно суштество, се слушнале теориите за јети.

Сепак, сè уште нема рационален одговор и се чини дека тајната за Дијатовиот премин засекогаш ќе остане ужасна мистерија.

118 членови на екипаж од руска подморница починале заглевени во метален ковчег, причинате се уште е мистерија (ВИДЕО)

Во 2019 година, руската полиција го отвори случајот за конечно да ги реши сите теории за мистериозната смрт на деветте планинари.

Loading...

Дури и Русите признаваат дека само меѓу нив има 75 теории што зборуваат за овој фатален настан од 1959 година.

Обвинителството на Русија тогаш рече дека ќе се придржуваат до три теории. Се откажаа од какво било кривично објаснување со оглед дека нема докази за таква верзија на приказната.

Приказната за професорот Легасов – Херојот на Чернобил (ВИДЕО)

Обвинителите се убедени дека планинарите биле убиени од лавина, снежна плоча или ураган.


Loading...

Leave a Reply