На Табановце запленети над 13 килогрмаи злато и 30.000 евра (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

При вршење на детална царинска контрола на автобус на влез во државата, мобилните тимови од Одделението за оперативни работи од Царинската управа вчера на граничниот премин Табановце откриле  и привремено задржале 13,3 килограми злато и непријавени 30.000 евра.

Loading...

 

 

Запленетото злато е со проценета вредност од над 600.000 евра.

 

 

Loading...

Поради постоење сомнеж, автобусот со македонски регистарски ознаки кој се движи на редовна линија од Пореч (Р.Хрватска) до Гостивар, заедно со патниците бил упатен на царинскиот терминал на граничниот премин.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Стан и лифт опожарени во Куманово

– При прегледот со мобилен скенер се воочени неправилности во кровната конструкција, каде се пронајдени разновиден златен накит и златни плочки во правилна и неправилна форма. Непријавената стока – злато со вкупна тежина од 13304 грама е привремено задржана и предадена на Одделението за истраги за понатамошна постапка, информираат од Царинската управа.

 

 

Дополнително при личен претрес, кај еден од возачите биле пронајдени и одземени непријавени 30.000 евра, за кои е изготвен записник за девизен прекршок.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кумановец избодел вработена во кумановската болница

 

Loading...

 

 

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

Никола Ивановски