Москва го покани на разговор германскиот амбасадор

Сподели со своите пријатели

Министерството за надворешни работи на Русија денеска го покани на разговор германскиот амбасадор Александар Ламбсдорф, изјави неименуван извор за РИА Новости, цитирајќи детали.

Loading...

Агенцијата наведува дека германскиот амбасадор бил поканет на разговор откако Маргарита Симонјан, шефицата на рускиот државен канал РТ, во петокот објавила аудио снимка од приближно 30 минутен разговор, во кој, како што објавија медиумите, четворица офицери на Бундесверот може да се слушне како се разговара за техничките можности на крстосувачката ракета Таурус и дали германските крстосувачки ракети се технички способни да го уништат мостот на Крим.

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус изјави дека одредени делови од разговорот не се наменети за пошироката јавност, наведувајќи дека обвинителството може да отвори случај поради протекување информации.

Писториус рече дека во снимката офицерите на Бундесверот разговарале за „различни сценарија“ на настанот, а не за планови.

Според него, нивниот разговор не значи одобрување за префрлање на крстосувачките ракети Таурус во Украина.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова претходно изјави дека Москва бара објаснување од Берлин во врска со случајот.