Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за противењето на Израел за формирање на палестинска држава

Сподели со своите пријатели

Министрите за надворешни работи на Израел и Палестина во понеделник ќе се сретнат со своите колеги од Европската унија, додека ЕУ ги разгледува потенцијалните чекори кон сеопфатен мир меѓу двете страни, дури и додека беснее војната во Газа.

Loading...

Израелскиот Израел Кац и палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал Малики одделно ќе учествуваат на редовниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во Брисел, кој главно е посветен на Блискиот Исток, но и на дискусијата за војната во Украина.

Ќе присуствуваат и министрите за надворешни работи на Саудиска Арабија, Египет и Јордан, како и генералниот секретар на Арапската лига, бидејќи собирот се фокусира на последиците од нападот врз Израел на 7 октомври од страна на палестинската група Хамас од Газа и израелската воена реакција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Емануел Макрон: „Не исклучуваме испраќање војска во Украина“

Пред состанокот, дипломатската служба на ЕУ испрати документ за дискусија до своите 27 земји-членки, во кој предлага патоказ за мир во поширокиот израелско-палестински конфликт.

Во срцето на планот е повикот за „подготвителна мировна конференција“ што треба да ја организираат ЕУ, Египет, Јордан, Саудиска Арабија и Арапската лига, со поканети и САД и Обединетите нации да го свикаат собирот.

Конференцијата ќе продолжи дури и ако Израелците или Палестинците одбијат да учествуваат. Сепак, двете страни ќе бидат консултирани на секој чекор од преговорите додека делегатите се обидуваат да создадат мировен план, се вели во документот.

Внатрешниот документ, кој го видоа неколку медиумски куќи, вклучително и Ројтерс, јасно покажува дека една од клучните цели на мировниот план треба да биде формирање на независна палестинска држава, која „ќе постои рамо до рамо со Израел во мир и безбедност.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Убиен командант на Исламски џихад во судири на Западниот Брег

Официјалните претставници на ЕУ признаваат дека израелските функционери и дипломати во моментов не покажуваат интерес за таканареченото решение со две држави, но инсистираат дека тоа е единствената опција за долгорочен мир.

Loading...

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во саботата по телефонскиот разговор со американскиот претседател Џо Бајден соопшти дека „Израел мора да ја задржи безбедносната контрола над Газа за да се осигура дека Газа повеќе нема да претставува закана за Израел, барање што е во спротивност со барањето за палестински суверенитет. ” .

Документот на ЕУ, исто така, сугерира дека учесниците на мировната конференција треба да ги специфицираат „последиците“ за двете страни, во зависност од тоа дали го прифаќаат или отфрлаат планот што ќе го усвои состанокот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Палестинскиот премиер поднесе оставка поради новата „реалност“ во Појасот Газа

Во него не се наведува какви би можеле да бидат последиците, иако ЕУ има одредени можности за потенцијална принуда.

Блокот е главен обезбедувач на економска помош за Палестинците и има широк договор за соработка со Израел кој вклучува зона за слободна трговија.

Некои официјални лица сугерираа приватно дека вториот аранжман може да се искористи за да се искористи Израел.

Дали земјите-членки на ЕУ би ја одобриле таквата идеја, сепак, е многу отворено прашање, бидејќи Германија, Австрија, Чешка и Унгарија се цврсти сојузници на Израел.