Лавров: Донбас е приоритет, другите територии можат сами да одлучат

Сподели со своите пријатели

Ослободувањето на украинскиот Донбас е безусловен приоритет за Москва, додека другите украински територии би можеле сами да одлучуваат за нивната иднина, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесе во неделата новинската агенција РИА.

Loading...

„Ослободувањето на регионите Доњецк и Луганск, кои Русија ги призна како независни држави, е безусловен приоритет“, рече Лавров во интервју за францускиот телевизиски канал TF1, пренесе руската агенција РИА.

 

Кадиров: Чеченија во текот на 90-тите го преживеа истото сценарио што сега се применува во Украина

 

Што се однесува до другите територии во Украина, „луѓето во тие области треба да одлучат за својата иднина“, рече Лавров.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија размислува за контрамерка на одлуката на Виена за руските дипломати

Делови од Донбас се под контрола на сепаратистите поддржани од Москва, а битката за Северен Донецк, на источната страна на реката Сиверски Донецк, беше во центарот на вниманието во последните денови.

 

Loading...

Лавров одговори на гласините дека Путин е болен

 

Русите постепено, но континуирано го освојуваат Донбас, кој ги сочинува регионите Луганск и Доњецк.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека воената ситуација во Донбас е многу комплицирана, но одбраната е многу силна и успешно се спротивставува на нападите на неколку места, вклучувајќи ги Северодонецк и Лисишанск.