„Kрофна мафија“ од Халкидики: Дневно заработувале над 1.000 евра

Сподели со своите пријатели

Пукање, тепање и закани до разни улични продавачи – грчките медиуми објавија досиеја за операциите на „крофна мафија“ на плажите на Халкидики, која неодамна беше уапсена од грчката полиција.

Loading...

Имено, како што пренесуваат грчките медиуми, членовите на криминалната организација ги принудувале лицата на кои им биле потребни пари да продаваат крофни на екстремно високи температури, а потоа им земале поголем дел од пазарот, често со физичка принуда.

Според грчките медиуми, од производителот се купувале крофни за 50 центи, на продавачот му биле дадени 50 центи, а добивката од едно или две евра влегла во џебовите на организаторите на „акцијата“.

Просечно продавале околу 600 крофни дневно, а заработката изнесувала меѓу 600 и 1.200 евра, во зависност од тоа дали една крофна чини две или три евра.

Споменатото апсење не е прв случај на апсење на членови на „крофна мафија“ во Грција.

Минатата година грчките медиуми пишуваа за оваа криминална група, наведувајќи дека на овој дел од грчкото крајбрежје се водат вистински војни меѓу „кланови“ продавачи на крофни.

Војната главно се води меѓу бугарските и албанските граѓани кои сакаат да го постигнат приматот во продажбата на крофни на плажите на Халкидики, пишуваат медиумите.

Случајот што предизвика одмотување на топката со „крофна мафија“

„Слушнав истрел и некој рече да земе чаура“. За среќа, луѓето излегоа од градина и јас се спасив“, сведочи четириесет и четиригодишен Грузиец кој беше жртва на напад на плажата Нео Мармарис на Халкидики, кој потсетува на гангстерски филм.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД дополнително го ограничуваат извозот на чипови во Кина

Странец кој живее во Грција во последните 25 години и продава крофни, преку своето сведочење, кое го открива protothema.gr, го опишал нападот на „крофна мафија“.

Пред околу 24 часа на празна улица во Никити четири непознати мажи му го забарикадирале автомобилот, паркирајќи го своето возило, црн фолксваген туарег со покриени регистарски таблички, пречкајќи му го патот, пишуваат грчките медиуми.

„Сигурен сум дека ме нападнаа затоа што продавав крофни на плажите на Халкидики“, додава тој.

Од автомобилот излегле четири лица, кои заедно со уште двајца поминале покрај автомобилот на продавачот на крофни и почнале да го удираат.

Истовремено, дел од сторителите фрлале камења кон жртвата при што ги оштетиле стаклата на возилото. Додека жртвата постојано била удирана со тупаници, видел како еден од нив вперил пиштол кон него и пукал.

Куршумот не го погодил, додека веднаш по пукањето слушнал како еден од напаѓачите вели:

„Земете ја чаурата и да одиме“

Сторителите барале чаура во возилото, не ја нашле, а на крајот се откажале од потрагата, бидејќи луѓето веќе излегле во дворот поради бучавата. Потоа сторителите со автомобил побегнале на плажата.

„Сите излегоа и застанаа до моето возило. Се обиделе да ја отворат вратата, но на почетокот не успеале. Потоа еден почна да фрла по мене со големи камења, друг ме удри со тупаница по лицето, додека третиот ме клоца по ребрата. Ја покрив главата со рацете бидејќи силно ме удираа. Одеднаш слушнав истрел и луѓето кои дотогаш ме удираа одеднаш рекоа некој да ја најде и да ја земе чаурата. За среќа, луѓето излегоа на балконите и терасите, а тие влегоа во Туарегот и отидоа на плажата Никити“, го опишува нападот Џорџијанос.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Тајно погребана тинејџерка убиена за време на протести

Во контекст на претресот на возилото, идентификуван е обвинетиот К., за кој се вели дека е мозокот на организацијата „крофна мафија“.

Туарегот што го возел имал траги од удар на предниот десен браник, што го потврдува описот на жртвата за вмешаноста на возилото во нападот врз него.

Во автомобилот бил пронајден нож со сечило од 6,5 сантиметри.

Кога бил усно сослушан, К. признал дека учествувал во нападот на четириесет и четиригодишникот.

Тој конкретно признал дека двапати го удрил во лицето, но негираше пукање и вмешаност на други луѓе.

Како причина за инцидентот, тој го наведе претходен, несреќен, полесен судир меѓу неговото возило и оштетеното возило, за кое изјави дека не знаел, па успеал да ги убеди истражителот и обвинителот да го ослободат под рестриктивни услови до судењето.

Наводниот водач на бандата и извршител на нападот и претходно ги загрижи властите бидејќи против него е поведена постапка за повеќе тешки кривични дела, како што се разбојништво, изнуда, киднапирање, кражба, кражба на животни, прекршоци со оружје, како и како за телесни повреди и закани.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  На Судан му се заканува национална катастрофа поради поплави

Уапсен криминалниот синџир што ги тероризираше продавачите на крофни на Халкидики

Како што пишуваат корисниците на социјалната мрежа Фејсбук во групата „Во живо од Грција“, оваа приказна продолжи и годинава.

Loading...

Уапсени се сите членови на криминалната организација, од нив околу дванаесет, чиј водач бил триесет и деветгодишен Грк.

Оваа група ги принудувала странците да продаваат крофни во нивно име на 19 плажи на Халкидики.

Уапсените биле на возраст од 17 до 52 години, јавуваат медиумите.

Со закани по живот, физички казни, вклучително и споменатото пукање минатата година, успеале да ги растераат и другите продавачи на брза храна по плажите.

Истовремено уценувале и изнудувале барови на плажа и ресторани за брза храна.

Како што јавија медиумите, констатирано е дека во најмалку седум случаи членови на споменатата криминална група употребувале закани по живот нанесувајќи и физички повреди и огнено оружје против други.

Loading...

Во еден од наведените случаи, водачот на бандата бил уапсен од полицајците на Одделот за безбедност Полигирос за обид за убиство што се случило на подрачјето на Халкидики. во јули 2021 година.

Очекувано, целта им била да ги окупираат најпопуларните плажи во оваа туристичка дестинација, што ќе им донесе огромен профит.