Коприва – лек против замор: Делува и кај многу други заболувања!

Сподели со своите пријатели

Егзема, главоболка, ревматизам, гихт, артритис – сите овие заболувања копривата има корисен ефект.

Loading...

Покрај тоа, листот од коприва, кој се бере и суши во ова време, е богат со железо, па затоа се користи за анемија предизвикана од недостаток на овој минерал.

Во народната медицина, копривата се смета за „зајакнување на крвта“, па затоа се користи и во случај на недостаток на енергија и брз замор.

Копривата содржи многу витамини и минерали, па затоа некои билкари сметаат дека е природен мултиминерален и мултивитамински комплекс.

Затоа, ова скапоцено растение се користи во случај на опаѓање на косата и првут, во форма на шампон и тинктура за триење во коренот на косата, но и како чај и тинктура за внатрешна употреба.

 

 

Loading...

Губењето на косата е несакан ефект на анемија, а копривата е најдобриот лек, бидејќи е богата со железо.

Губењето на косата е чест несакан ефект на анемија, затоа копривата богата со железо влијае на решавањето на вистинската причина за проблемот.

Покрај железо, копривата содржи и силицинска киселина, а силициумот е неопходен елемент за кожата и косата. Затоа, копривата успешно се користи и за херпес, акни, лишаи и габи.

 

 

Бања за гихт

Бањата од коприва е најдобра за гихт и ревматски заболувања. Околу 200 грама лисја од коприва се ставаат во топла вода.

Копривата се користи и во случај на гастритис, респираторни заболувања, чиреви на желудник, дуоденални улкуси …

Loading...

Ги стимулира органите за варење, а го намалува холестеролот …

Копривата исто така ја стимулира работата на органите за варење, лачењето на гастричните жлезди, работата на црниот дроб, жолчката, слезината и панкреасот. Придонесува за регулирање на нивото на шеќер во крвта, благодарение на неговото влијание врз панкреасот. Исто така, се смета дека го намалува холестеролот и ги забавува процесите на атеросклероза. Копривата ја намалува склоноста кон крварење, го олеснува прекумерното крварење од менструацијата, крварењето од носот, стомакот како резултат на присуството на витамин К.

Чајот од коприва се користи и за алергиски болести и треба да се пие подолг временски период.