Канадските пратеници му аплаудираа на поранешен нацист, го претставија како „украински херој“

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Долниот дом на канадскиот парламент, Ентони Рота, во неделата се извини што го претставил присутниот ветеран од Вафен СС како „украински херој“ при пречекот на украинскиот претседател Володимир Зеленски во Долниот дом.

Loading...

Два дена претходно, Рота го претстави 98-годишниот Јарослав Хунка како „украински херој“ во канадскиот долен дом на парламентот.

Во Втората светска војна, Хунка бил член на 14-та гренадиерска дивизија на Вафен СС, која главно ја сочинуваа Украинци од Галиција.

Еврејската организација за човекови права „Пријатели на центарот Симон Визентал“ побара од Рота да се извини.

Во соопштението Рота ја презеде одговорноста за, како што рече, пропустот и посочи дека иницијативата е „целосно“ негова.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Масовни руски напади: „Ова е нов фронт, вративме голем дел од територијата“ (ВИДЕО)

„Подоцна дознав повеќе информации што ме тераат да жалам за мојата одлука“, рече тој, упатувајќи го своето „најдлабоко извинување“ на еврејските заедници.

Во Долниот дом, Зеленски и се заблагодари на Канада за помошта во војната против Украина, а по говорот на Зеленски Рот ја пофали Хунка, која беше присутна во салата, за борбата за украинската независност од Москва.

Хунка доби овации од публиката.

Loading...

„Во време на растечки антисемитизам и искривување на Холокаустот, неверојатно е вознемирувачки да се види како канадскиот парламент аплаудира на поединец кој бил член на Waffen-SS, воениот огранок на нацистите одговорен за убиствата на Евреите и други“, се вели во соопштението на Пријателите на Центарот Симон Визентал во неделата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украинскиот премиер ги повика ЕУ и Јапонија да воведат санкции кон Русија по смртта на Навални

„Мора да се даде објаснување за тоа како оваа личност влегла во светите сали на канадскиот парламент и добила признание од претседателот на Домот и овации“, се додава.

Во соопштението за печатот, Рота нагласи дека никој, вклучително и колегите парламентарци и украинската делегација, не биле запознаени со неговиот план и предвидената изјава.