Како во 5 чекори да се решите од непријатните мириси во кујната?

Сподели со своите пријатели

Кога воздухот во вашата кујна станува застоен (што често се случува со чести готвења и испарување), можете да се ослободите од истиот мирис на следниот начин.

Loading...

Варете неколку чешниња, неколку парчиња морско оревче, неколку стапчиња цимет и дел од кора од лимон еден час во обична вода.

По ладењето на течноста, истурете ја во шишето со спреј и испрскајте во кујната. Непријатните мириси едноставно треба да исчезнат за неколку минути!

БИЗАРНА НЕСРЕЌА: Правела торта па ја убил блендерот

Канта за смет

Кантите за отпадоци се совршено место за развој на бактерии и други опасни организми кои не само што се опасни за вашето здравје, туку предизвикуваат исклучително непријатни мириси.

Ако имате лош мирис од корпата, идеално решение е да пролеете половина чаша боракс или натриум тетраборат на дното на корпата секој пат кога ќе извадите и ставите нова кеса.

Мирисот на кромид

Loading...

Мирисот на кромид после готвењето често останува во нашата кујна, но и на нашите раце.

Но, постои едноставен трик за да се ослободите од тој непријатен мирис.

Го чувате лебот во пластична кеса? Тоа можеби и не е добра идеја!

За да го отстраните ужасниот мирис на кромид од вашите раце, нежно тријте ги со талог од црно кафе. Исто така, ножот со кој ќе го исечете истиот кромидот ќе го изгуби мирисот ако го загреете над пламен по употреба.

Тепих

Ако имате тепих во кујната или вашата кујна е поврзана со дневната соба, може да биде дека непријатниот мирис на готвење влегува во него. Ова може да се елиминира ако на тепихот истурите мешавина од половина чаша боракс и неколку есенцијални масла. По готвењето, најдобро е да ја искористите правосмукалката и така миризбата нема да се „всели“ на тепихот.

Облека

Непријатните мириси на облеката лесно можат да се неутрализираат со прскање вотка. Да, добро прочитавте.

Loading...

Сè што треба да направите е да истурите малку водка во шише за прскање и да ја испрскате облеката во тенок слој.

Трикови за заштеда на електрична енергија: Ефикасно исчистете го фрижидерот

Една важна работа е да не претерате со количина вотка што ја прскате на облеката и да не ја облекувате облеката пред да испари алкохолот.


Leave a Reply