Како да не ја покачите тежината за време на изолацијата?

Сподели со своите пријатели

Затворен простор и граниченото движење е идеално за зголемување на телесната тежина, но не ако ги користите овие мали трикови.

Loading...

За време на изолацијата, движењето е минимизирано, а храната е нешто што за што сите посегнуваме кога поминуваме премногу време во куќата или се досадуваме.

Спанаќ – зошто е корисен за телото?

Во тие моменти кога се обидуваме да ги скриеме или потиснеме негативните емоции, тоа обично го правиме со јадењето засилено, велат психолозите.

Во домашни услови, можеме да вежбаме, но ако не сте љубител на потење, имаме трикови кои делуваат без да се откажувате премногу.

Подгответе оброци на почетокот на денот

Ова ќе ви даде целосен увид во тоа што сте јаделе и колку калории сте внеле во оргаизмот. Покрај тоа, тоа е многу подобра опција да ги подготвите сите од еднаш, бидејќи нема да бидете во искушение да каснете уште нешто додека го подготвувате секој оброк.

Само 4 бадеми дневно за повеќе здравје и убавина

Loading...

Најдете поздрави опции

Наместо грицкање чипс додека го гледате филмот, изберете поздрава верзија. Пуканките се многу подобри за оргазмот и имаат значително помалку калории, велат нутриционистите. Исецканиот зеленчук на стапчиња што можете да го јадете со грчки јогурт е исто така добар избор.

Мамете ја гладта со салати

Додадете голема порција зеленчук на секој оброк. Ова ќе ви го наполни стомакот, оставајќи помалку простор за друга храна.

Витаминот Ц го успорува стареењето и се грижи за срцето

Внесувајте доволно течност

Хидратацијата е важна од повеќе причини, а исто така ќе помогне да се ослободите од гладот. Стомакот ќе биде полн во секој момент, така што е помала веројатността да имате ненадејни напади на глад. Покрај водата, можете да пиете чаеви, кои ќе ги засладите со мед.

Џвакајте

Loading...

Додека јадете, фокусирајте се само на храната. Пратете колку пати ја џвакавте. Имајте на ум дека експертите велат дека сигналот од стомакот до мозокот патува 20 минути. Дајте му време на стомакот да му каже на телото дека е сит.

Leave a Reply