Спанаќ – зошто е корисен за телото?

Сподели со своите пријатели

Постои храна која не наполнува со витамини и ни дава енергија што ни е потребна за денот. Токму оваа храна е една од најкорисните зеленчуци.

Loading...

Состојките му добринасуваат за подобрување на видот, одржувањето на нормалните нивоа на крвниот притисок, помага при минерализација на коските, ја заштитува кожата од инфекции и е корисен против атеросклероза.

Маслото од рузмарин го спречува губењето на косата

Придобивките од спанаќот се должат на високите нивоа на минерали во него – калиум, манган, цинк, магнезиум, железо и калциум. Исто така е извор на витамини како фолна киселина, ниацин, витамин А, витамин Б6, витамин Ц.

Други важни елементи се тиамин и рибофлавин. Зеленчукот исто така е богат со пигменти како што се бета каротен, лутеин, ксантен и хлорофиллин (бојата се должи на тоа). Исто така има многу ниска содржина на маснотии.

Аронија го зајакнува имунитетот

Дали се консумира во сурова или преработена форма, спанаќот има многу позитивни особини кои играат важна улога во разните процеси во телото.

Го подобрува видот

Loading...

Тоа е бета каротен, лутеин и ксантен кои се одговорни за здравјето на видот. Првиот пигмент има некои анти-воспалителни особини кои можат да ја намалат отежнатоста, иритацијата или сувите очи.

Три основни правила кои ќе ви помогнат да ослабнете

Помага во невроза

Калиум, фолна киселина и разни антиоксиданти имаат некои познати невролошки придобивки за луѓето кои редовно ги консумираат. Телото може да ги добие преку спанаќот.

Зеленчукот се препорачува за луѓе кои се изложени на ризик од неврозис или когнитивни нарушувања. Калиумот, на пример, помага во здравјето на мозокот, па затоа е корисен и за Алцхајмеровата болест.

Бадемите го штитат срцето

Го одржува крвниот притисок

Високи нивоа на калиум и ниско ниво на натриум се корисни кај пациенти со висок крвен притисок, бидејќи првиот минерал го намалува, а вториот го зголемува.

Loading...

Фолната киселина пронајдена во спанаќ, исто така, помага во намалување на хипертензијата и ублажување на крвните садови, додека одржувањето на правилниот проток на крв.

Научниците тврдат: Со кригла пиво дневно до помали ризици од срцеви болести

Откако ќе се намали високиот крвен притисок и притисокот на крвните садови и артериите, стресот што го предизвикува кардиоваскуларниот систем исто така се намалува.


Leave a Reply