Само 4 бадеми дневно за повеќе здравје и убавина

Сподели со своите пријатели

Овошје, зеленчук, цели зрна, месо, риба … Ова е жкорисна храна која ни помага да одржиме добра форма, но и да уживаме во добро здравје.

Loading...

Покрај нив, во нашето секојдневно мени е добро да се додадат различни видови семиња, масла, маслиново масло, млечни производи.

Ако често го прескокнувате овој оброк ризикувате да паднете во депресија!

Не треба да заборавиме на сурови или печени ореви. Препорачливо е да ги консумираат без сол и засилувачи. Некои од најкорисните се бадеми. Богати со важни хранливи материи што се консумираат дури и во мали количини може да не направи поздрави.

Еве што се случува во телото кога јадете 4 бадеми дневно.

Спречува срцева болест

Антиоксидансите, мононезаситените масти, магнезиумот и бакарот во бадеми ја помагаат функцијата на срцето и крвните садови. Затоа, да имате здраво срце, јадете 4 бадеми дневно.

Кои се знаците на недостаток на железо и зошто оваа супстанца е толку важна?

Loading...

Тие помагаат на телесната тежина

Бадемите се од овие храни кои му помагаат на телото да го подобри метаболизмот и да се оддели од вишокот калории. Ако сакате да изгубите тежина, запомнете дека бадемитетреба да бидат сурови, без сол и вкусови.


Leave a Reply