Каде би завршиле ако ископате тунел во Земјата?

Сподели со своите пријатели

Во Велика Британија на децата им велат дека на тој начин би стигнале до Австралија, а на Американците дека ќе стигнат до Кина.

Сепак, фасцинантна мапа која ја објави сајтот Antipodes Map, открива дека малите Кинези во поголемиот дел од случаите нема да пристигнат до копното со оглед дека 71% од Земјината површина ја сочинува вода, пренесува „Дејли Мејл“.

Градовите кои скоро се целосно еден наспорти друг се:

Крајстчерч, Нов Зелан – Коруња, Шпанија

Мадрид, Шпанија – Вебер Нов Зеланд

Велигнтон, Нов Зелан – Ла Кјака, Аргентина

Нелсон, Нов Зеланд – Могадору, Португалија

Вангареј, Нов Зеланд – Тангер, Мароко.

Тауранга, Нов Зеланд – Хане, Шпанија

Хамилтон, Нов Зеланд – Кордоба, Шпанија

Хумин, Аргентина – Лијанјунганг, Кина

Улан Уде, Русија – Пуерто Наталес, Чиле

Мастертон, Нов Зеланд – Сеговија, Шпанија

Палембанг, Индонезија – Неива, Колумбија

Вухај, Кина – Валдивија, Чиле

Паданг, Индонезија – Есмералдас, Еквадор

Рафаела, Аргентина – Вуху, Кина

Градови кои се наоѓаат на приближно спротивни страни на светот

Окланд, Нов Зеланд – Севиља и Малага, Шпанија

Сијан, Кина – Сантјаго, Чиле

Шангај, Кина – Буенос Ајрес, Аргентина

Пекинг, Кина – Баија Блканка, Аргентина

Тајпеј, Тајван – Асунсион, Парагвај

Банког, Тајланд и Пном Пен, Камбоџа – Лима, Перу

Монтевидео, Уругвај – Сеул, Јужна Кореја

Богота, Колумбија – Џакарта, Индонезија

Сува, Фиџи – Тимбукту, Мали

Мелбурн и Канбера, Австралија – Азорски оствори, Португалија

Манила, Филипини – Кујаба, Бразил

Куала Лумпур, Малезија – Куенка, Еквадор

Сингапур – Кито, Еквадор

Доха, Катар – Островите Питкерн

 

Loading...

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.