Израелските сили убиле тројца Палестинци

Сподели со своите пријатели

Израелските сили убија тројца Палестинци во саботата во близина на градот Џенин на Западниот Брег, објави израелската служба за внатрешно разузнавање Шин Бет, пренесува агенцијата Анадолија.

Loading...

Весникот Једиот Ахронот објави дека Шин Бета објави дека четворица израелски војници се повредени, од кои еден потешко.

 

Убиен сопругот на вицепремиерката на Украина

 

Шин Бета појасни дека израелските сили одговориле на огнот на тројца Палестинци за време на операцијата на нивното апсење, во која тие беа убиени.

Членови на групата Ал-Кудс

Во соопштението на Палестинците се обвинети дека учествувале во неодамнешното пукање во градот Тулкарм и дека планираат „да извршат повеќе напади“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Претседателот на Тунис го отпушти министерот за верски прашања откако десетици Тунижани загинаа на аџилак

Се додава дека во нивниот автомобил било пронајдено оружје и рачни бомби.

 

Еве што остана од руската војска по повлекувањето кај Киев (ВИДЕО)

 

Бригадата Ал Кудс, воено крило на палестинското движење на отпорот Исламски џихад, ја потврди смртта на тројца Палестинци, велејќи дека тие се членови на групата.

Се вели дека Саеб Абхар (30), Калил Тавалбех (24) и Саиф Абу Либдех (25) загинале во „предавничкиот ционистички атентат“.

Претставник на палестинската Црвена полумесечина изјави за Анадолија дека израелските сили ги зеле телата на тројцата убиени Палестинци.