Израелски министер: Иран е легитимна цел, таму е главата на змијата

Сподели со своите пријатели

Израелскиот министер за економија Нир Баркат рече дека Иран стана „легитимна цел“ за израелските ракетни напади како поддршка на вооружените групи кои се противат на Израел.

Loading...

– Иран е легитимна цел за Израел. Главата на змијата е Техеран. Моја препорака е да се усвои стратегијата што американскиот претседател Кенеди ја користеше во кубанската ракетна криза. Она што тој во основа го рече тогаш беше дека на проектил од Куба ќе се одговори со проектил во Москва. И ние треба многу, многу јасно да кажеме дека Иранците разбираат дека нема да се извлечат со користење на полномошник против Израел, рече Баркат.

Израелскиот министер тврди дека Израел може да си дозволи да ја продолжи борбата и да отвори нов фронт со Либан и покрај воените трошења од над 250 милиони долари дневно, објасни тој во интервју за британски Телеграф.

И додека израелските медиуми известуваат дека Израел претрпе пораст на цените на храната оваа година поради зголемените трошоци за испорака кои се припишуваат на растечките операции во Јемен, загриженоста за бродските рути во Црвеното Море и операциите на Хезболах на северната окупирана палестинска граница.

Сепак, медиумите сугерираат дека тие цени ќе скокнат уште повеќе во случај на војна со Хезболах, пишува весникот.

Израелскиот канал КАН пред неколку дена недвосмислено потврди дека илјадници фирми во северните населби се затворени од 7 октомври 2023 година.

Израелскиот министер за имиграција и апсорпција, Офир Софер, отворено призна дека верува дека „беше грешка да се ескалира тензиите на северниот фронт во раната фаза од војната“, нагласувајќи дека Израел мора да бара политичко решение.