Израел објави: Убивме еден од главните команданти на Хамас

Сподели со своите пријатели

Убиен е командантот на баталјонот Деир ал Балах на Хамас, Ваел Асефа, соопшти ИДФ (израелската армија).

Loading...

Асефа помогна да се испратат илјадници терористи да нападнат, киднапираат и убиваат израелски цивили на 7 октомври, објави ИДФ на платформата X.

Израелците објавија дека Асефа бил еден од командантите кои на 7 октомври, кога започна конфликтот, наредил инвазија на милитантите на Хамас од Појасот Газа во јужен Израел.

Како што понатаму наведоа, Ваел Асефа бил во затвор од 1992 до 1998 година поради планирање и извршување терористички напади на територијата на Израел.

Според нивните тврдења, Асефа планирал последователни напади врз Израел.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО објави видео од болницата во Палестина: Евакуација на пациенти со факели од „зоната на смртта“

Не е соопштено каде точно е убиен овој водач на баталјон на палестинската група Хамас.

 

Loading...