Иран: Нема да дозволиме нашата национална безбедност да биде цел

Сподели со своите пријатели

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Емир-Абдолахиан, насочен кон некои европски земји кои ја критикуваат полициската интервенција во демонстрациите што започнаа по смртта на девојчето Махса Амини, рече дека нема да дозволат да биде цел на националната безбедност на нивната земја.

Loading...

Во соопштението објавено на веб-страницата на Министерството, се наведува дека Абдолахиан имал телефонски разговор со неговата француска колешка Катрин Колона, при што една од темите биле демонстрациите во Иран, пренесува Анадолија.

„Интересно е што кога има [полициска] интервенција против немирите во Европа – тоа е добро, а кога тоа се случува во Иран – тогаш тоа е „тешка интервенција против демонстрантите“. Нема да дозволиме ниту еден внатрешен или надворешен фактор да ја таргетира националната безбедност на земјата“, рече Абдолахиан.

Наведувајќи дека иранските закони дозволуваат мирни демонстрации, шефот на иранската дипломатија посочи дека ситуацијата на оние кои организираат мирни демонстрации се разликува од оние кои имаат за цел безбедност на земјата, имотот и животите на луѓето.

Најмалку 95 луѓе загинаа

Беше констатирано дека на средбата двајцата министри размениле мислења за развојот на односите и за заживување на нуклеарниот договор.

Продолжуваат протестите во Иран поради смртта на 22-годишната Махса Амини на 16 септември, која беше уапсена од државната морална полиција на Техеран поради наводно кршење на исламскиот кодекс на облекување.

За време на протестите досега загинаа најмалку 95 лица.

Полицијата негира дека ја злоставувала Махса Амини, велејќи дека таа починала од срцев удар, но нејзиното семејство тврди дека претходно немала срцева болест.

Loading...

Иранската организација за судска медицина во петокот објави дека Махса Амини починала како последица на церебрална хипоксија, поради ненадејно нарушување на срцевиот ритам, намален крвен притисок и губење на свеста и недоволно кислород во мозокот.

Инцидентот беше осуден од многу светски лидери и групи за човекови права, вклучително и Соединетите Американски Држави, кои ја санкционираа иранската морална полиција како одговор на „злоупотребата и насилството врз иранските жени и кршењето на правата на мирните ирански демонстранти“.